Wieje mi w domu co robić? – kontrola instalacji grzewczej

W zimniejszych miesiącach wiele osób przeszkadza zimno dostające się do pomieszczeń, a to za sprawą nieszczelnych okien i drzwi lub też przez wentylację. Wiele osób zastanawia się czy kratkę wentylacyjną można zamknąć lub zakleić – co zrobić gdy w domu hula zimny wiatr? Postaramy się w tym artykule przedstawić kilka pomysłów jak rozwiązać ten problem i poprawić sobie komfort w domu.

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonej pracy systemów wentylacyjnych, o ile w lecie większość systemów wentylacji grawitacyjnej “ma wakacje” (brak różnicy temperatur, nie powoduje znacznej wymiany powietrza), tak w zimie wentylacja pracuje na pełny etat. Aby wymiana powietrza była efektywna należy pamiętać o kilku ważnych sprawach związanych z przepływem powietrza. To szczególnie ważne jeżeli źródło grzewcze znajduje się w obrębie naszego mieszkania lub domu, spaliny muszą wydobywać się na zewnątrz.

Przed sezonem grzewczym warto zbadać wydajność naszej instalacji wentylacyjnej, gdyż może mieć wpływ na nasze codzienne samopoczucie, a w skrajnych przypadkach również życie i zdrowie. Jeżeli nasze mieszkanie lub dom ogrzewane jest przez piec konieczne jest wezwanie specjalisty, który wykona przegląd. Również co roku powinniśmy przeprowadzić kontrolę przewodów kominowych – wezwać mistrza kominiarskiego który skontroluje poprawne działanie instalacji.

W zakresie działań jakie przeprowadzić możemy samodzielnie, aby ograniczyć napływ zimnego powietrza to m.in.

  • kontrola lufcików w oknach – ich zamknięcie ograniczy dostawanie się zimna,
  • zastosowanie dodatkowej lub wymiana uszczelki w drzwiach wejściowych,
  • regulacja okien i drzwi okiennych.

Należy pamiętać, że kratek wentylacyjnych nie powinno się w żaden sposób zasłaniać czy zaklejać! Brak wymiany powietrza spowoduje rozwój mikrobionów i grzyba na ścianach. W przypadku, gdy odczuwamy, że przez kratki wentylacyjne wpada za dużo zimnego powietrza, możemy zaopatrzyć się w kratki wentylacyjne z możliwością regulacji przepływu. Takie kratki dostępne są w wielu sklepach internetowych np. kraki tego typu – kratki wentylacyjne zamykane pozwalają na przymknięcie luftu, a co za tym idzie ograniczenie zimna.

Zastosowanie się do powyższych porad powinno znacznie ograniczyć napływ zimna, co również odbije się w codziennych rachunkach za ogrzewanie.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close