Jak negocjować cenę z deweloperem?

Negocjowanie ceny mieszkania tak naprawdę nie jest tak prostą sprawą, jak przedstawiają to media ogólnopolskie. Po chwilowym załamaniu rynku mieszkaniowego, związanym z zakończeniem programu “Rodzina na swoim” w 2013 roku, wszystko wraca do “normy” i na rynku mieszkaniowy ponownie karty rozdają deweloperzy.

Na wrocławskim rynku mieszkaniowym nie brakuje ofert nowych mieszkań i domów, ale również nie brakuje chętnych na zakup. To powoduje, że deweloperzy rzadko decydują się na obniżenie ceny za metr mieszkania. Kupując najbardziej popularne i najszybciej znajdujące nabywców mieszkania 1-2 pokojowe, możemy praktycznie zapomnieć o negocjacji ceny.

Na co możemy liczyć w negocjacji z deweloperem?

Tak jak wcześniej wspominałem negocjacja ceny za metr w przypadku standardowych mieszkań, jest praktycznie niemożliwa, ceny zazwyczaj ustalane są odgórnie i rzadko zdarzają się odstępstwa. Możemy jednak negocjować ceny innych elementów mających wpływ na całkowity koszt nabywanej nieruchomości:

  • Balkon/taras/ogródek – nie każdy deweloper nalicza opłatę za powierzchnię dodatkową, jeżeli jednak w ofercie którą jesteś zainteresowany taka opłata występuje, warto spróbować negocjować stawkę,
  • Wykończenie – cena wykończenia mieszkania często jest kwestią negocjowalna, kwoty które możemy próbować wynegocjować nie będą duże, ale istnieje szansa na obniżenie ceny,
  • Garaż/miejsce parkingowe – w przypadku wielu inwestycji, szczególnie tych na obrzeżach miasta, gdzie nie ma problemu z parkowaniem, garaże i miejsca postojowe nie znajdują wielu nabywców, jeżeli nosimy się z chęcią zakupu miejsca parkingowego wraz z mieszkaniem, w tym wypadku możemy wynegocjować bardzo dobrą cenę i warto to zrobić,
  • Akt notarialny – jeżeli żadna z powyższych prób nie przyniosła rezultatu, możemy zaproponować podzielenie się kosztami aktu notarialnego z deweloperem.

Kiedy mamy szansę na negocjację ceny za metr?

Negocjacja ceny za metr nieruchomości, jest możliwa praktycznie tylko w dwóch przypadkach:

Inwestycja jest zakończona i dostępne są ostatnie mieszkania – w niemal każdej inwestycji pozostaje kilka mieszkań, które nie znajdują nabywcy – wynika to najczęściej z nieciekawego układu mieszkania lub dużego metrażu. W takich przypadkach deweloper chcąc zamknąć inwestycję może zdecydować się na obniżkę ceny, szczególnie jeżeli mieszkanie stoi puste dłużej niż rok od pozwolenia na użytkowanie.

Lokal ma duży metraż – w tym przypadku oczywistością jest, że mieszkanie o dużej powierzchni, będzie dużo kosztować, przez co grono potencjalnych kupców będzie mniejsze. Jeżeli chcemy kupić duże mieszkanie, to deweloper powinien pójść na ustępstwa w kwestii ceny.

1 komentarz

  1. Handlowcy zawsze mają jakieś pole do upustu, ale wiadomo, ze chcą opuścić jak najmniej. Trzeba próbować wyciągnąć ile się da, zawsze coś opuszczą, nawet jak twierdzą że nie mogą.

    Odpowiedz

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close