Jak negocjować cenę z deweloperem?

Negocjowanie ceny mieszkania tak naprawdę nie jest tak prostą sprawą, jak przedstawiają to media ogólnopolskie. Po chwilowym załamaniu rynku mieszkaniowego, związanym z zakończeniem programu “Rodzina na swoim” w 2013 roku, wszystko wraca do “normy” i na rynku mieszkaniowy ponownie karty rozdają deweloperzy.

Na wrocławskim rynku mieszkaniowym nie brakuje ofert nowych mieszkań i domów, ale również nie brakuje chętnych na zakup. To powoduje, że deweloperzy rzadko decydują się na obniżenie ceny za metr mieszkania. Kupując najbardziej popularne i najszybciej znajdujące nabywców mieszkania 1-2 pokojowe, możemy praktycznie zapomnieć o negocjacji ceny.

Na co możemy liczyć w negocjacji z deweloperem?

Tak jak wcześniej wspominałem negocjacja ceny za metr w przypadku standardowych mieszkań, jest praktycznie niemożliwa, ceny zazwyczaj ustalane są odgórnie i rzadko zdarzają się odstępstwa. Możemy jednak negocjować ceny innych elementów mających wpływ na całkowity koszt nabywanej nieruchomości:

  • Balkon/taras/ogródek – nie każdy deweloper nalicza opłatę za powierzchnię dodatkową, jeżeli jednak w ofercie którą jesteś zainteresowany taka opłata występuje, warto spróbować negocjować stawkę,
  • Wykończenie – cena wykończenia mieszkania często jest kwestią negocjowalna, kwoty które możemy próbować wynegocjować nie będą duże, ale istnieje szansa na obniżenie ceny,
  • Garaż/miejsce parkingowe – w przypadku wielu inwestycji, szczególnie tych na obrzeżach miasta, gdzie nie ma problemu z parkowaniem, garaże i miejsca postojowe nie znajdują wielu nabywców, jeżeli nosimy się z chęcią zakupu miejsca parkingowego wraz z mieszkaniem, w tym wypadku możemy wynegocjować bardzo dobrą cenę i warto to zrobić,
  • Akt notarialny – jeżeli żadna z powyższych prób nie przyniosła rezultatu, możemy zaproponować podzielenie się kosztami aktu notarialnego z deweloperem.

Kiedy mamy szansę na negocjację ceny za metr?

Negocjacja ceny za metr nieruchomości, jest możliwa praktycznie tylko w dwóch przypadkach:

Inwestycja jest zakończona i dostępne są ostatnie mieszkania – w niemal każdej inwestycji pozostaje kilka mieszkań, które nie znajdują nabywcy – wynika to najczęściej z nieciekawego układu mieszkania lub dużego metrażu. W takich przypadkach deweloper chcąc zamknąć inwestycję może zdecydować się na obniżkę ceny, szczególnie jeżeli mieszkanie stoi puste dłużej niż rok od pozwolenia na użytkowanie.

Lokal ma duży metraż – w tym przypadku oczywistością jest, że mieszkanie o dużej powierzchni, będzie dużo kosztować, przez co grono potencjalnych kupców będzie mniejsze. Jeżeli chcemy kupić duże mieszkanie, to deweloper powinien pójść na ustępstwa w kwestii ceny.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close