Jak poradzić sobie z wąską działką?

Postawienie w pełni funkcjonalnego domu na wąskiej działce wydaje się nie lada wyzwaniem. Choć to może zdziwić, wąską działkę można zaaranżować na wiele sposobów, które zadowolą nawet duże rodziny. Jaki więc projekt wybrać, aby dom był funkcjonalny, mimo że stanie na niewielkiej powierzchni? Na jakie rozwiązania postawić i na co zwrócić szczególną uwagę?

Domy przeznaczone na wąską działkę są budynkami posiadającymi często więcej niż jedną kondygnację. Dzięki poddaszu bądź piętrom zmieści się w nich wszystko czego potrzebujemy, a każdy z domowników znajdzie swój własny kąt do zagospodarowania. Takie rozwiązania dają możliwość stworzenia kolejnych pomieszczeń lub użytkowej antresoli o niepowtarzalnym klimacie, nie zabierając przy tym znacznej powierzchni.

Pomieszczenia dodatkowe

Podczas szukania odpowiedniego projektu domu na wąską działkę szczególną uwagę warto zwrócić na te, w których uwzględniono piwnicę. Jest kolejnym poziomem i w przypadku wąskich, małych budynków daje dodatkowe możliwości, takie jak chociażby urządzenie w niej kolejnych pomieszczeń – na przykład spiżarni lub sypialni. W niektórych przypadkach można ulokować tam kotłownię, pralnię, niewielki pokój zabaw, a nawet niewielką winiarnię. Przechowywanie sprzętów, które są nam zbędne na co dzień, takich jak akcesoria rekreacyjne czy samochodowe, jest kolejnym argumentem przemawiającym za powiększeniem domu piwnicą.

Garaż i duże okna

Garaż usytuowany we frontowej stronie budynku pozwoli łatwiej rozplanować pozostałą przestrzeń, przy okazji częściowo odgradzając od dźwięków dochodzących od strony ulicy. Dobrym pomysłem będzie także garaż znajdujący się na poziomie piwnicy, który pozwala oszczędzić miejsce na działce a przy okazji daje komfort użytkowania. Domownicy, chcąc dostać się do domu, nie muszą przechodzić przez podwórko, a to szczególnie przydatne podczas opadów.

Gdy zdecydujemy się na projekt domu na wąską działkę, dla powiększenia jego przestrzeni, warto uwzględnić odpowiednie rozłożenie oraz wielkość okien. Zlokalizowane w południowej stronie pozwolą na przedostawanie się cennego światła i ciepła w trakcie dnia do wnętrz.

 

 

rojekt domu Koliber 2 BSA2013

projekt domu Koliber 2 BSA2013

Projekt domu Long z garażem 1-st.

Projekt domu Long z garażem 1-st.

Wykorzystaj dostępną przestrzeń

Każdy posiadacz własnego domu chce mieć taras i ogród. Jest to często jeden z głównych aspektów, dla których decydujemy się budowę. Zależy nam także na optymalnym wykorzystaniu całej dostępnej powierzchni. Wybierając dom z dachem płaskim pewnym rozwiązaniem może być urządzenie ogrodu dachowego. Jeżeli jednak dach jest spadzisty, ogród można zagospodarować na garażu. Przy takim rozwiązaniu nasz dom z pewnością będzie oryginalny, przyciągnie wzrok przechodniów i zyska na wyglądzie. Aranżując ogród na szczycie budynku, zyskujesz dodatkowe metry kwadratowe działki do zagospodarowania. Jednocześnie sam taras i ogród w jednym, znajdujące się na takiej wysokości, dają nieco więcej prywatności niż jego tradycyjna wersja.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close