Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem nieruchomości?

Zakup nowego mieszkania to dla wielu osób życiowa inwestycja związana z kredytem na długie lata. Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości, powinniśmy sprawdzić czy deweloper u którego mieszkanie nabywamy jest wiarygodny i stabilny finansowo. Dzięki wejściu w życie ustawy deweloperskiej jest to dużo prostsze.

Weryfikację dewelopera powinniśmy przeprowadzić na kilku płaszczyznach.

Prospekt informacyjny

Od 29 kwietnia, czyli od wejścia w życie ustawy deweloperskiej, deweloper ma obowiązek przedstawienia klientowi prospektu informacyjnego – jest to dokument który powinien zawierać wyczerpujące informacje dotyczące inwestycji, dewelopera, nabywanego lokalu czy najbliższej okolicy inwestycji. Z prospektu powinniśmy móc dowiedzieć się jakie zmiany w infrastrukturze są przewidziane w promieniu 1 km od inwestycji, również inwestycje uciążliwe tj. spalarnia odpadów, cmentarz, wysypisko itp.

Oprócz tego w prospekcie powinny znaleźć się wszelkie dane dotyczące dewelopera – dane firmy, informacje o dotychczasowych realizacjach, informacje dotyczące gruntu na którym ma powstać/znajduje się inwestycja, pozwolenie na budowę, harmonogram inwestycji, sposób finansowania z udziałem procentowym, rodzaj rachunku powierniczego z nazwą banku, sposób pomiaru powierzchni, warunki waloryzacji ceny, dane dotyczące parametrów budynku, a także informacje o postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera. Słowem kompletny zbiór informacji które powinniśmy posiadać przed przystąpieniem do umowy.

Prospekt jest na tyle istotnym dokumentem, że w przypadku zamieszczenia nie prawdziwych informacji, nabywca ma prawo odstąpienia od umowy bez konsekwencji.

Prospekt informacyjny to informacje od których powinniśmy zacząć, nie zaszkodzi jednak zweryfikować dewelopera na kilku płaszczyznach:

Stan prawny gruntu

Na stronie internetowej  http://ekw.ms.gov.pl mamy możliwość nieodpłatnie zweryfikować stan prawny gruntu na którym ma powstać inwestycja, na podstawie wpisu do księgi wieczystej.

Polski Związek Firm Deweloperskich

Polski związek firm deweloperskich to kolejny krok do uwiarygodnienia działań dewelopera. Jeżeli firma należy do tej lub innych organizacji branżowych, świadczy to o pewnym stopniu wiarygodności.

Internet i prasa

Bardzo cennym źródłem dotyczącym informacji o deweloperach jest Internet. Na naszej stronie istnieje możliwość, sprawdzenia opinii o deweloperach – baza jest cały czas rozwijana i mamy nadzieje pomoże naszym czytelnikom w podjęciu decyzji.

Fora internetowe, portale branżowe – to głównie tam powinniśmy szukać opinii o deweloperze z którym zamierzamy nawiązać współpracę.

Internet to pole działań różnych firm i osób, również nieuczciwej konkurencji, dlatego wszelkie negatywne informacje polecamy skonfrontować ze stanem realnym – warto porozmawiać z mieszkańcami zrealizowanych inwestycji o ich opinii na temat dewelopera – ten sposób okazuje się w dalszym ciągu bardzo skuteczny.

 

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close