Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym może trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku lat. Najwięcej zależy od atrakcyjności samej nieruchomości, ale liczą się także takie czynniki jak cena wyjściowa ustalona przez właściciela czy prowadzone przez niego działania marketingowe. Czasami warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Ceny mieszkań – jak dobrze oszacować wartość lokalu?

Szybka sprzedaż mieszkań jest możliwa przede wszystkim dzięki atrakcyjnej cenie. Większość sprzedających przy szacowaniu wartości swojej nieruchomości kieruje się średnimi stawkami za metr kwadratowy w okolicy. Nie jest to zły pomysł, ale należy pamiętać, że każdy lokal jest inny. Nawet mieszkania w tej samej klatce schodowej mogą znacząco różnić się standardem wykończenia czy stanem technicznym. Przy kalkulacjach należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak:

  • lokalizacja,
  • komunikacja z centrum miasta,
  • sąsiedztwo,
  • kondycja całego budynku (także z zewnątrz),
  • piętro, na którym znajduje się mieszkanie,
  • dostępność windy,
  • wielkość balkonu,
  • widok z okien.

Znaczna część właścicieli nie potrafi racjonalnie wycenić mieszkania ze względu na sentyment, jakim je darzą. Dotyczy to przede wszystkim osób, które w sprzedawanym lokalu spędziły wiele lat – mają one tendencję do zawyżania wartości nieruchomości. W takiej sytuacji warto zlecić wycenę komuś z zewnątrz, na przykład pośrednikowi z biura nieruchomości.

apartment-2094700_1280

Skuteczne ogłoszenie sprzedaży mieszkania

Ogłoszenie sprzedaży nieruchomości to narzędzie, które może znacznie przyspieszyć transakcję. Z tego powodu warto poświęcić więcej czasu na profesjonalne przygotowanie anonsu. Opis powinien być wyczerpujący, ale konkretny. Lepiej unikać sformułowań, takich jak „przytulne mieszkanko” czy „ładnie umeblowane”, ponieważ nie wnoszą one nic istotnego, a ujawniają osobisty stosunek sprzedawcy do mieszkania. Zamiast nich w ogłoszeniu powinny znaleźć się tylko dokładne dane: metraż, piętro, liczba pokoi, lokalizacja, typ budynku, rodzaj ogrzewania, informacja, czy w budynku jest winda, piwnica, parking. Bardzo ważne są także wyraźne zdjęcia wszystkich pomieszczeń. Najlepiej robić je w dzień, przy naturalnym świetle.

Pomoc profesjonalnego pośrednika

Właściciel, który nie może szybko sprzedać mieszkania lub nie ma na to czasu, powinien skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości. Profesjonaliści potrafią nie tylko przyspieszyć transakcję, ale także znacznie podnieść jej wartość. Zależy im na tym, ponieważ rozliczają się w systemie prowizyjnym – im drożej sprzedadzą mieszkanie, tym więcej sami zarobią.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close