Jak z pomysłem urządzić małą łazienkę?

Nowoczesne budownictwo i niewielkie metraże mieszkań to prawdziwa zmora współczesnej architektury, podyktowana oczywiście nie czym innym jak ceną. Małe mieszkanie – niższa cena – więcej chętnych na zakup. To sprawia, że lokale o powierzchni 30-40 m2 mają 2 nawet 3 (!) pokoje, aneks kuchenny i łazienkę z toaletą – oczywiście w jednym pomieszczeniu. Deweloperzy chcąc maksymalnie wykorzystać przestrzeń, projektują łazienki o bardzo małej powierzchni, a wtedy ich urządzenie staję się prawdziwym wyzwaniem.
Funkcjonalna łazienka musi być wyposażona w umywalkę, toaletę, prysznic, pralkę, szafki, przydało by się również miejsce na kosz z praniem, detergenty i pojemnik z proszkiem. Niestety w przypadku małej łazienki nie można myśleć o wannie, gdyż zabierze bardzo dużo z i tak małej powierzchni. Jak poradzić sobie z rozmieszczeniem elementów łazienki, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię?

Umywalka
Zdecydowanie niezbędny element łazienki – w sklepach i marketach budowlanych dostępne są mniejsze od standardowych umywalki, należy jednak sprawdzić czy będzie funkcjonalna, nie można też wybrać za małej, gdyż będzie niewygodna. Pod umywalką która już zabierze część powierzchni warto umieścić szafkę, która posłuży nam do przechowywania np. płynów, proszku, czy środków czyszczących. Nad wanną można zamntować lustro. W małych łazienkach bardzo dobrze sprawdzają się umywalki nablatowe.

Ta umywalka z pewnością nie zabirze wiele miejsca, jednak codzinne korzystanie z niej z pewnścią nie będzie wygodne.

Ta umywalka z pewnością nie zabirze wiele miejsca, jednak codzinne korzystanie z niej z pewnością nie będzie wygodne.

 

Toaleta

Standardowy kompakt ma zwykle wymiary w granicach 36x63x82 szer./dł./wys., natomiast miska podwieszana zajmuje ok. 40cm szerokości i 55cm długości, do tego dochodzi jednak stelaż podtynkowy umieszczony za misą który zwykle ma szerokość 35-50cm i 10-25cm długości, co powoduje, że wybór standardowego kompaktu w przypadku małej łazienki staje się optymalniejszym rozwiązaniem.

Kompakt_czy_miska_podwieszana

Dodatkowo zakup i montaż kompaktu jest dużo tańszy w porównaniu do misy i stelażu podtynkowego.

Prysznic/Wanna

Dysponując małą łazienką, powinniśmy zrezygnować z montażu wanny i zdecydować się na prysznic. Dla wielu osób jest to wygodniejsze rozwiązanie, jednak istnieje również duża grupa osób która nie wyobraża sobie na co dzień korzystać tylko z prysznica.

Standardowe kabiny prysznicowe mają wymiary w podstawie 90x90cm, dla mniejszych mieszkań zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kabiny o wymiarach 80×80 – takie rozmiary również zapewniają wygodę, oczywiście jeżeli osoba korzystająca z niej jest raczej normalnych rozmiarów. Osoby dobrze zbudowane mogą odczuwać dyskomfort.

Okazuje się, że 10 cm z każdej strony które oszczędziliśmy montując mniejszą kabinę, mogą być bardzo cenne, np. jako miejsce na pojemnik z proszkiem do prania czy koszem.

Na rynku dostępne są również kabiny 70x70cm, jednak ta powierzchnia okazuje się często nie wystarczająca – radzimy stosować taką kabinę tylko w wyjątkowych przypadkach.

Pralka

W przypadku bardzo małej łazienki można pralkę przenieść do innego pomieszczenia – wiele osób decyduje się na jej montaż w kuchni. Nie mniej jednak dysponując małą łazienką, zapewne dysponujemy równie skromną kuchnią, dlatego warto postarać się i jednak znaleźć dla niej miejsce w łazience.

z9816034X

Okazuje się, że producenci sprzętów rozumiejąc potrzeby klientów oferują pralki o jak najmniejszych rozmiarach. Tego typu pralki wcale nie piorą gorzej od pełnowymiarowych. Możemy zastosować np. pralkę ładowaną od góry (rozmiary ok. 85x60x42-45) lub pralkę ładowaną od przodu o mniejszej głębokości (ok. 40cm).

Kosz na pranie/miejsce na kosmetyki

Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo pojemników i szafek łazienkowych o różnych kształtach i rozmiarach. W przypadku małej ilości miejsca warto zdecydować się na rozwiązania podwieszane – kosz na pranie można podwiesić np. nad pralką, a półki na kosmetyki nad umywalką lub toaletą.

Poniżej prezentujemy kilka inspiracji na urządzenie niewielkiej łazienki.

 

71c647427c6069e243a8250c47db2e78 a5f171517389b3d12fc81401955412cf a572869903d0296bd6ff4ae981c978ce ciekawa_lazienka_w_bloku_zdjecie galeria,lazienka-1,102416 mala_lazienka mala_lazienka_w_bloku_aranzacja

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close