Jak zadbać o wentylację w łazience?

Wentylacja w łazience to bardzo istotny aspekt – szczególnie w przypadku łazienek wyposażonych w piec gazowy. Postaramy się podpowiedzieć jak zadbać o wentylację, tak, aby była bezpieczna i wydajna.

Sprawnie działająca wentylacja w domu to podstawa, o którą należy zadbać już na etapie projektowania budynku i wykańczania pomieszczeń. O skuteczności wentylacji mówi się w przypadku wymiany odpowiedniej ilości powietrza, co przeciwdziała nadmiernej wilgoci, czyli pozwala uchronić się przed zawilgoceniem. Permanentnie utrzymujący się podwyższony poziom wilgotności we wnętrzach sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów w postaci grzybów, pleśni, bakterii.

Prawidłowo wykonany i sprawnie działający system wentylacyjny w domu to podstawa
Nawet w przypadku wentylacji grawitacyjnej można mieć wpływ na jej skuteczność, chociażby za pomocą kanałów wentylacyjnych. Powinny one znaleźć się nie tylko w łazience, ale też w toalecie i pomieszczeniach pozbawionych okien. Prawidłowo wykonane zapewnią właściwą siłę ciągu, a skuteczność ich działania uzależniona jest od właściwego dopływu powietrza do pomieszczenia.

Warto zainwestować w kratki wentylacyjne do drzwi ze względu na panujący w łazience specyficzny mikroklimat. Wystrzegać powinno się zbyt szczelnych, które zaburzają prawidłową cyrkulację powietrza. Znaczenie będą miały zarówno otwory wentylacyjne, jak i szczelina pomiędzy drzwiami i podłogą, aby przeciwdziałać zawilgoceniu i zagrzybieniu na skutek zbyt dużej wilgotności powietrza. Do wyboru jest wiele rodzajów kratek wentylacyjnych ze względu rozmieszczenie i funkcje – ścienne, sufitowe, podłogowe, z wentylatorem, higrosterowane, autoaktywne. Za pomocą znajdujących się w kratkach listew można regulować natężenie przesyłanego powietrza.

Jak sprawdzić czy wentylacja działa poprawnie?

  • Sprawdź kratkę wentylacyjna – przyłóż zapaloną zapałkę do kratki, jeżeli płomień wygina się w stronę kratki, oznacza to, że wentylacja działa poprawnie,
  • Otwieraj drzwi – nadmiar wilgoci zostanie szybciej usunięty jeżeli drzwi będą uchylone,
  • Nie susz prania w łazience – mokre pranie to duża ilość wilgoci która może powodować grzyby,
  • Skróć gorącą kąpiel/prysznic – używanie gorącej wody powoduje powstawanie pary – im krótsza kompiel, tym mniej pary.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close