Jak zaoszczędzić na remoncie? Tani remont jest możliwy!

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego lub posiadając mieszkanie od kilku lat w końcu przyjdzie czas w którym powiemy dość i zdecydujemy się na remont. Decyzja jest o tyle trudniejsza, że oprócz niedogodności związanych z remontem wiąże się to ze sporymi kosztami. Postaramy się przybliżyć kilka sposobów na zaoszczędzenie podczas remontu.

Planowanie

Przed rozpoczęciem remontu należy przemyśleć to co chcemy zrobić, a także przekalkulować ile będzie nas to kosztować – pamiętaj zakupy pod wpływem emocji nie sprzyjają oszczędności! Jeżeli będziemy robić zakupy remontowe według z góry założonego planu, pozwoli nam to trzymać się budżetu, a może nawet dodatkowo go ograniczyć.

Przed przystąpieniem do remontu, zaplanuj jakie prace chcesz wykonać i czy na pewno są konieczne – możliwe, że niektóre elementy mieszkania wymagają jedynie drobnej kosmetyki lub wyczyszczenia zamiast gruntownej zmiany. Na tym etapie warto również rozejrzeć się za materiałami jakie zamierzamy użyć w remoncie i porównać ich ceny w różnych sklepach budowlanych i marketach oraz internecie.

Domowa wyprzedaż

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym często poprzedni właściciele pozostawiają niektóre sprzęty, meble i inne przedmioty, które po zakupie zamierzamy wymienić. Również podczas remontu decydujemy się na wymianę części mebli i innych rzeczy.
To że nasz regał, kanapa czy stolik wyszedł z mody lub nie będzie pasował do nowego wystroju nie oznacza, że nie znajdzie się na niego kupiec. Wszelkie elementy metalowe które będziemy wymieniać, takie jak grzejniki czy baterie również mają swoją wartość. Żeliwny grzejnik w cenie złomu potrafi kosztować ok. 30-50zł. Sprzedaż zbędnych rzeczy pozwoli nam odzyskać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Odnowienie zamiast wymiany

Dobrym sposobem zaoszczędzenia środków jest renowacja zamiast całkowitej wymiany. W internecie można znaleźć mnóstwo propozycji odnowienia starych mebli, podłóg, kafelek i innych elementów wystroju. Ogranicza nas jedynie własna pomysłowość. Okazuje się, że duże zdolności manualne w cale nie są niezbędne. Najciekawsze naszym zdaniem sposoby na niedrogie i efektowne renowacje to:
Malowanie kafelek
Okazuje się, że kosztowna wymiana glazury nie zawsze jest niezbędna do uzyskania dobrego efektu. Kafelki można pomalować i choć z pozoru propozycja może wydawać się rozwiązaniem prowizorycznym, okazuje się, że efekty są bardzo dobre. Koszt ułożenia metra kafelek wraz z materiałami (w tym kafle) to ok. 100-150zł m2, natomiast koszt renowacji poprzez malowanie nie powinien przekroczyć 15zł za m2. Zakładając, że będziemy chcieli odnowić około 30m2 kafli, zaoszczędzimy ponad 4000zł!
Wymiana frontów w meblach kuchennych
Meble kuchenne potrafią kosztować krocie, dobrym sposobem na uniknięcie tych kosztów to zwyczajna wymiana frontów, które można zamówić w wielu marketach budowlanych. Wymiana zawiasów i dodatkowe poskręcanie szafek usprawni funkcjonalność, a nowe uchwyty do zamykania podkreślą nowy wygląd.

Poluj na promocje

Jeżeli remont planujesz w najbliższej przyszłości i masz możliwość składowania materiałów, warto co jakiś czas odwiedzać markety budowlane w poszukiwaniu promocji. Markety budowlane działają na tej samej zasadzie jak inne sklepy wielkopowierzchniowe – kupując większą ilość materiału lub gdy dana seria się kończy, mogą oferować produkty po obniżonych cenach. Dzięki częstszym wizytom w sklepach mamy możliwość zaoszczędzić.

Zrób to sam

Prace remontowe takie jak malowanie, szpachlowanie, ułożenie wykładziny czy panel podłogowych nie są tak trudne jak mogą się wdawać. Dysponując wolnym czasem spokojnie można przeprowadzić je we własnym zakresie, a tylko przy zaawansowanych pracach skorzystać z pomocy fachowca – hydraulika czy elektryka. Należy pamiętać, że robocizna to około 50% końcowego rachunku za remont.

Po remoncie oddaj niewykorzystane materiały

Markety budowlane takie jak Castorama, Leroy Merlin itd. przyjmują zwroty towarów na podstawie dokumentu zakupu. Nawet jeżeli zostaną nam pojedyncze sztuki z otwartego kartonu również w większości przypadków można je oddać. Oczywiście nie dotyczy to klejów, cementów, farb itp.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close