Mieszkanie z małym ogródkiem – jak zaaranżować zieleń?

Mieszkanie z ogródkiem to w nowym budownictwie standard. Większość lokali na parterze w nowych budynkach ma dostęp do mniejszego lub większego ogródka. Wynika to z faktu, iż takie „skrawki” działki nie są deweloperowi do niczego potrzebne, a jeżeli postałyby w jego własności to deweloper lub przyszła wspólnota musiałaby zająć się zagospodarowaniem i przyszłą opieką nad terenami zielonymi. A co jak wiadomo generuje koszty. Rozwiązanie polegające na przekazaniu działki mieszkańcom ma z punktu ekonomicznego same plusy – brak konieczności utrzymywania terenów zielonych, dodatkowa zaleta przy sprzedaży mieszkania.

Jak urządzić mały ogródek.

Większość przydomowych ogródków to działki o wielkości kilkunastu-kilkudziesięciu metrów. Jak wiadomo mały ogród wymaga dobrego projektu, tak aby podnieść jego wartości wizualne, a dodatkowo zachować właściwości użytkowe. W małym ogrodzie powinniśmy zrezygnować z dużych nasadzeń i zbytniego nagromadzenia roślin. Najlepsze będą rośliny o dekoracyjnych liściach, kwitnące przez cały sezon.

Należy sobie również odpowiedzieć jaki cel ma mieć nasz ogród – czy chcemy uprawiać liczne rośliny i cieszyć się ich widokiem, czy raczej ogródek ma mieć charakter rekreacyjny. A także ile będziemy mieli czasu na opiekę nad zielenią.

Przed przystąpieniem do prac ogrodowych warto przemyśleć i zaplanować jego elementy takie jak miejsca na nasadzenia, ciągi komunikacyjne, miejsce na meble ogrodowe/grill. Należy też pamiętać, że w małym ogrodzie im mniej elementów tym więcej przestrzeni.

Jeżeli chcemy odgrodzić się od sąsiada lub zapewnić sobie większą intymność można to zrobić za pomocą roślin szybkorosnących lub też wykorzystać, atrakcyjne wizualnie drewniane ogrodzenie dostępne w większości marketów budowlanych.

Czy warto zatrudnić ogrodnika?

Jeżeli nie mamy czasu/umiejętności na zaprojektowanie i stworzenie ogrodu, możemy zlecić to specjalistycznym firmom. Jest to idealna podczas zakładania ogrodu, gdyż specjaliści zadbają o jakość gleby, odpowiednie rośliny, ich położenie itp. Późniejsza opieka nad ogrodem będzie wtedy dużo łatwiejsza.

Więcej informacji znajdziesz na: Zielony Wrocław – projektowanie i zakładanie ogrodów.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close