Wentylacja w domu w trakcie zimy – o czym warto pamiętać?

W okresie zimowym należy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Wynika to z faktu iż w tym okresie żadziej otwieramy okna, co sprzyja gromadzeniu się różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz wilgoci, które tworzą dogodne warunki do rozwojou pleśni i grzybów, których efektem może być np. alergia.

Jak zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń domowych zimą?

W trakcie zimy należy pamiętać o tym by regularnie wietrzyć pomieszczenia wewnętrzne budynku, przez otwarcie okien. Takie wietrzenie powinno być krótsze niż w okresie wiosennym i letnim, ale jednocześnie stosunkowo częste (2-4 razy dziennie). Dzięki temu wilgoć zostanie usunięta, a suche powietrze, które przedostanie się do domu z zewnątrz nie spowoduje ochłodzenia mebli, sprzętów domowych, a przede wszystkim ścian. Jednocześnie należy pamiętać także o tym by przed okresem zimowym zrobić przegląd wentylacji, korzystając z usług mistrza kominiarstwa. Pozwoli to wykryć wszelkie nieprawidłowości zanim staną cię one uciążliwe zimą. Jeśli chodzi o sam system wentylacji, dobrym ruchem może być podjęcie decyzji o połączeniu wietrzenia ręcznego, związanego z otwieraniem okien, z wietrzeniem pasywnym polegającym na wykorzystaniu nawiewników okiennych, które zapewniają przepływ świeżego powietrza także w sytuacji gdy okno zostanie zamknięte.

Wentylacja pomieszczeń domowych będzie skuteczna jednak tylko wtedy, jeśli unikniemy określonych błędów. Wśród najczęstszych błędów można wyróżnić  zasłanianie kratek wywiewnych lub stosowanie dodatkowych uszczelnień okien. Wskutek takiego działania można doprowadzić do parowania okien i zawilgocenia domu, a w sytuacji gdy pali się w kominku – nawet do zaczadzenia osób, które w takim domu przebywają.

Cały artykuł na stronie – https://www.kratkimetalowe.pl/wentylacja-zima-jak-zadbac-o-skuteczna-wymiane-powietrza/

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close