Wykończenie mieszkania – ile kosztuje? Ile trwa?

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym w większości przypadków odbieramy je w stanie deweloperskim, czyli przygotowane do wykończenia. Stan deweloperski zazwyczaj obejmuje takie elementy jak: posadzki, gładzie, parapety wewnętrzne, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacje elektryczną, instalację TV/Internet.

Deweloperzy często oferują wykończenie mieszkania pod klucz – takie rozwiązanie jest korzystne pod względem czasowym i finansowym. Udział nabywcy w wykończeniu mieszkania w takim przypadku zazwyczaj, polega na wyborze materiałów i kolorystyki, przy czym w razie braku sprecyzowanych oczekiwań, można skorzystać z porad specjalistów od wykończeń lub gotowych projektów.

Samodzielne wykończenie mieszkania

Decydując się na samodzielne wykończenie mieszkania, powinniśmy zadbać o rzetelną ekipę budowlaną, chcąc obniżyć koszty część prac możemy wykonać samodzielnie – w zależności od posiadanych umiejętności. Pomalowanie ścian, położenie paneli, a nawet kafelkowanie to prace z którymi średnio doświadczona osoba powinna sobie poradzić. Wadą takiego rozwiązania jest dłuższy czas, niż w przypadku pracy specjalisty.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania

Na potrzeby obliczeń posłużymy się standardowym mieszkaniem o powierzchni 40m2 w stanie deweloperskim składającym się z przedpokoju, łazienki, sypialni i salonu z aneksem kuchennym. Wykończenie materiałami ze średniej półki cenowej.

Łazienka ~6m2

Łazienka w stanie deweloperskim jest przygotowana do prowadzenia prac wykończeniowych – pomieszczenie ma doprowadzone wszystkie niezbędne media, poprowadzone rury, odpływy i przewody elektryczne. Zakładamy powierzchnię łazienki 6 m2 i 20m2 ścian.  Do wykończenia łazienki będziemy potrzebować kafelek podłogowych, kafelek ściennych, chemii budowlanej (kleje, fugi, grunt), urządzeń sanitarnych (kabina prysznicowa z brodzikiem/wanna, baterie do prysznica i umywalki, toaleta, umywalka), oświetlenie (plafon, kinkiet), lustro, farba do pomalowania sufitu. Całkowity koszt materiałów ze średniej półki nie powinien przekroczyć kwoty 5 tys. zł, zaś robocizna to minimum 4 tys. zł. Wykończenie łazienki to około 8-9tys. zł. 

Sypialnia 10m2

Wykończenie sypialni to jeden z tańszych etapów prowadzonych prac. Główne elementy to położenie podłogi, pomalowanie ścian, zamontowanie karniszy i oświetlenie. Do wykończenia sypialni będziemy potrzebować paneli podłogowych, listew przypodłogowych i złączek, chemii budowlanej (grunt, farba), żyrandol, karnisz. Koszt wraz z robocizną nie powinien przekroczyć 1,5tys. zł.

Przedpokój 5m2

Przedpokój podobnie jak sypialnia nie jest elementem, który znacząco wpływa na koszt przeprowadzonych prac. Do wykończenia przedpokoju będziemy potrzebować – kafelki podłogowe, listwy przypodłogowe, chemia budowlana (farba, klej do kafli, fuga), żyrandol. Koszt wykończenia przedpokoju wraz z robocizną to ok. 1000zł.

Pokój dzienny z aneksem kuchennym 19m2

Kuchnia to element mieszkania który ma największy wpływ na cenę wykończenia, głównie ze względu na cenę mebli i sprzętu znajdującego się w tym pomieszczeniu, jak również największą powierzchnie. Biorąc pod uwagę iż nasza kuchnia połączona jest z pokojem dziennym oznacza to, że w tym pomieszczeniu spędzimy najwięcej czasu. Do wykończenia pokoju dziennego z aneksem kuchennym będziemy potrzebowali – kafli podłogowych, kafli ściennych, panel podłogowych, listw przypodłogowych, chemii budowlanej (grunt, farba, klej do kafelek, fuga do kafli), w skład wykończenia wejdą również meble i sprzęt do kuchni (piekarnik, zmywarka, pochłaniacz, płyta, lodówka), oświetlenie.

Koszt materiałów użytych w tym pomieszczeniu to ok. 3,5 tys. zł, zaś cena sprzętu i mebli (modułowych typu IKEA, Bodzio) 6,5 tys. zł. Robocizna wyniesie nas ok. 4tys. zł.

Reasumując koszt wykończenia mieszkania wraz ze sprzętami w kuchni to w ekonomicznej wersji ok. 25-30tys. zł, należy pamiętać, że przy planowaniu budżetu na wykończenie, nie wszystkie elementy zostaną przez nas policzone, trzeba również liczyć się z niespodziankami, mającymi swoje odbicie na finansach. Radzimy zabezpieczyć dodatkowo ok. 10% zakładanego budżetu.

Należy pamiętać, że to jeszcze nie koniec naszych wydatków, do zamieszkania niezbędne są meble i wyposażenie mieszkania, te ceny również mogą przyprawić o lekki zawrót głowy, ale przecież nie wszystkie meble musimy kupować od razu.

Ile trwa wykończenie mieszkania

Sprawna ekipa budowlana składająca się z 3-4 osób, powinna poradzić sobie z wykończeniem 40m2 mieszkania w ciągu ok. 2 tygodni, jeżeli po drodze nie napotkamy na niespodziewane problemy, ten czas może skrócić się nawet do 1,5 tygodnia.  Przy szacowaniu czasu wykończenia, trzeba brać pod uwagę stopień trudności projektu. Jeżeli natomiast wykańczamy mieszkanie we własnym zakresie liczmy się z tym, że na wyprowadzkę będzie trzeba poczekać nieco dłużej.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Open

Bądź na bieżąco z rynkiem mieszkaniowym we Wrocławiu!
Polub nas na Facebooku

Zamknij
thanks! click to close